Latest News

Nursery/Academy Rebranding
17/12/2018
The St Peregrines  Nursery and Academy have been rebranded.  In future this section will be...
read on


Thanks to Community Credit Union
22/02/2018
St Peregrines GAC would like to gratefully acknowlede the ongoing sponsorship of the Community Credit...
read on



also in the news :
16/04/2017
2,5,13,15 .No Winner...

Upcoming Fixtures

Saturday 26th October, 2019
Intermediate All County Football quarter Final
14:00 Kilmacud Crokes vs Cuala Darren Delaney (Pending) Monastery Road
Intermediate Club Football Ch Quarter Final
14:00 Clanna Gael-Fontenoy vs Ballyboughal Philip Carr (Pending) Cloghran
14:00 Naomh Fionnbarra vs Trinity Gaels Sean Dunican (Pending) Balgriggin
Senior Football Championship1 Relegation
15:00 St Sylvesters vs St Oliver Plunketts ER Paul Faughnan Drumnigh
Senior Football championship 1 semi Final
17:15 Ballyboden St Endas vs St Judes David Sweeney (Pending) Parnell Park
19:00 Thomas Davis vs Kilmacud Crokes Ronnie Malone Parnell Park
Sunday 27th October, 2019
Junior 3 All County Football Championship Semi Final
11:00 Round Towers Lusk vs Good Counsel TBC (Pending) Lusk
11:00 St Patricks (D) vs Na Fianna Sean Dunican (Pending) Donabate
Sunday 03rd November, 2019
Minor C Football Championship Semi Final
11:00 Parnells vs St Catherines TBC (Pending) Chanel
11:00 St Peters vs Castleknock TBC (Pending) Garristown
Sunday 27th October, 2019
Junior Club Football 1 Championship Semi Final
11:00 Craobh Chiarain vs Man O War Jim Hussey (Pending) Clonshaugh
11:00 Geraldine P. Moran vs St Brendans Robbie Glennon (Pending) Bray Emmets
Saturday 26th October, 2019
Senior Football Championship 2 semi Final
13:30 Templeogue Synge Street vs Whitehall Colmcille Philip Fitzsimons (Pending) O Toole Park
15:30 Cuala vs Round Towers Lusk CiarĂ¡n Reilly O Toole Park
Sunday 27th October, 2019
Junior 2 Club Football Championship semi Final
11:00 Wanderers vs Stars of Erin Philip Fitzsimons (Pending) Frank Kelly Park
11:00 Wild Geese vs Beann Eadair Laurence Kelly (Pending) Oldtown
Junior 4 All County Football Championship Semi Final
14:00 Kilmacud Crokes vs St Judes Senan Finucane (Pending) Silver Park
14:00 Raheny vs Naomh Olaf Kenneth Rooney (Pending) St Annes Park
Sunday 03rd November, 2019
Minor D Football Championship Semi Final
11:00 St Brigids vs Trinity Gaels TBC (Pending) Russell Park
Sunday 27th October, 2019
Junior 5 all County Football Championship Quarter Final
14:00 Ballyboden St Endas vs Wanderers Robert Doyle (Pending) Pairc Ui Murchu
14:00 Ballymun Kickhams vs Trinity Gaels Ronan Hobbs (Pending) Pairc Ciceam
14:00 Kilmacud Crokes vs St Brigids Paddy Kiernan (Pending) Silver Park
14:00 St Finians (N) vs Skerries Harps Chris Joslin (Pending) Newcastle
Saturday 26th October, 2019
minor A Football Championship Qrt Final
18:00 Lucan Sarsfields vs Castleknock TBC (Pending) 12th Lock
Sunday 03rd November, 2019
Minor A Football Championship Semi Final
11:00 Ballyboden St Endas vs TBC TBC TBC (Pending) Pairc Ui Murchu
11:00 Skerries Harps vs Thomas Davis TBC (Pending) Skerries
Sunday 27th October, 2019
Junior2 All County Football Championship Semi Final
11:00 Lucan Sarsfields vs St Annes Kevin Foran (Pending) 12th Lock
11:00 Naomh Olaf vs Thomas Davis Tony Clarke (Pending) Pairc Ui Bhriain
Sunday 03rd November, 2019
Minor B Football Championship Semi Final
11:00 Cuala vs St Patricks (D) TBC (Pending) Hyde Park
11:00 Fingal Ravens vs Naomh Olaf TBC (Pending) Rolestown
Saturday 02nd November, 2019
Adult Football League 2 Promotion
14:30 St Sylvesters vs Naomh Mearnog TBC (Pending) Broomfield
Adult Football League Division Two
15:00 Kilmacud Crokes vs Clontarf David Murphy (Pending) Pairc de Burca
15:00 Raheny vs Ballyboughal Joe Dromgoole St Annes Park
Adult Football League Division Three
15:00 St Peregrines vs Good Counsel / Liffey Gaels David Sweeney (Pending) Blakestown
Sunday 03rd November, 2019
Adult Hurling League 5 Relegation
14:00 Na Fianna vs St Finians (S) TBC (Pending) St Mobhi Road
Friday 08th November, 2019
Adult Hurling League 7 Promotion
19:30 Wild Geese vs Na Gaeil Oga TBC (Pending) Broomfield
20:00 Wild Geese vs Na Gaeil Oga TBC (Pending) Broomfield
Sunday 03rd November, 2019
Adult Hurling League 8 Relegation
14:00 Scoil Ui Chonaill vs Erin Go Bragh TBC (Pending) Clontarf Road
Adult Hurling League Division Nine
14:00 Castleknock vs Na Fianna TBC (Pending) Somerton Park
14:00 Raheny vs Realt Dearg TBC (Pending) St Annes Park
view all fixtures here

Latest Results

Friday 27th September, 2019
Senior 1 Football Championship Group 1
Na Fianna 0 - 13 vs 0 - 8 Ballymun Kickhams
Kilmacud Crokes 2 - 19 vs 1 - 10 St Sylvesters
Saturday 28th September, 2019
Senior 1 Football Championship Group 2
Ballyboden St Endas 2 - 20 vs 0 - 6 Skerries Harps
Lucan Sarsfields 1 - 8 vs 1 - 15 Clontarf
Senior 1 Football Championship Group 3
St Judes 1 - 9 vs 0 - 8 Thomas Davis
St Oliver Plunketts ER 2 - 10 vs 2 - 17 Raheny
Senior 1 Football Championship Group 4
Castleknock 0 - 15 vs 1 - 11 St Brigids
Friday 27th September, 2019
St Vincents 4 - 13 vs 1 - 10 Ballinteer St Johns
Thursday 26th September, 2019
Senior 2 Football Championship Group 1
Fingallians 0 - 16 vs 4 - 11 St Maurs
Saturday 19th October, 2019
Adult Football League Division One
Na Fianna 0 - 9 vs 1 - 12 St Oliver Plunketts ER
St Judes - vs - Kilmacud Crokes
Templeogue Synge Street 1 - 12 vs 4 - 14 Cuala
Saturday 05th October, 2019
Cuala 7 - 11 vs 1 - 5 St Maurs
Skerries Harps 2 - 9 vs 3 - 21 Lucan Sarsfields
Saturday 19th October, 2019
Adult Football League Division Two
Clontarf 3 - 18 vs 2 - 9 St Sylvesters
Na Fianna 1 - 4 vs 2 - 10 Raheny
Whitehall Colmcille - vs - St Patricks (P)
Saturday 05th October, 2019
St Sylvesters 1 - 8 vs 1 - 6 Naomh Mearnog
Naomh Olaf 2 - 12 vs 3 - 10 Naomh Fionnbarra
Raheny 3 - 17 vs 2 - 6 St Marys S
Whitehall Colmcille 1 - 12 vs 1 - 12 Kilmacud Crokes
Saturday 19th October, 2019
Adult Football League Division Three
Naomh Barrog 1 - 20 vs 3 - 3 Fingal Ravens
St Vincents 0 - 10 vs 1 - 15 St Peregrines
Sunday 06th October, 2019
Fingal Ravens 1 - 15 vs 2 - 13 St Annes
Saturday 05th October, 2019
Adult Football League Division Four
Garda 2 - 15 vs 1 - 13 St Sylvesters
St Finians (S) 1 - 8 vs 2 - 7 Clanna Gael-Fontenoy
Sunday 20th October, 2019
Adult Football League Division Nine
Skerries Harps 1 - 12 vs 1 - 10 Portobello
Sunday 06th October, 2019
Castleknock 4 - 8 vs 3 - 6 Round Towers (C)
Skerries Harps 2 - 14 vs 3 - 8 Trinity Gaels
Sunday 13th October, 2019
Adult Football League Division Eleven North
Round Towers Lusk 0 - 12 vs 5 - 5 Whitehall Colmcille 1
Sunday 06th October, 2019
Fingal Ravens - vs - Ballymun Kickhams
Naomh Mearnog 1 - 11 vs 2 - 6 Whitehall Colmcille 2
Sunday 20th October, 2019
Adult Hurling League Division Nine
Clontarf 0 - 5 vs 2 - 11 St Finians (S)
Sunday 06th October, 2019
Bye - vs - Wild Geese
Civil Service Hurling 2 - 8 vs 4 - 10 Na Gaeil Oga
Kilmacud Crokes - vs - Castleknock
O Dwyers 1 - 5 vs 2 - 25 St Finians (S)
St Finians (S) - vs - Bye
St Patricks (P) - vs - Civil Service Hurling
Sunday 29th September, 2019
Raheny 3 - 14 vs 2 - 13 Wild Geese
view all results here

National News

AIG

Upcoming Events

FACEBOOK